Transport zwłok z Niemiec

Jakie dokumenty wymagane są przy transporcie?

Legalne sprowadzenie ciała do kraju zaczyna się od formalności, to znaczy od zarejestrowania właściwych dokumentów za granicą, oraz uzyskania zezwolenia z Polski na transport zwłok i pochówek. Na podstawie udzielonego nam pełnomocnictwa występujemy w Państwa imieniu do właściwych urzędów o wydanie niezbędnych dokumentów.

Poniżej zamieszczamy wykaz dokumentów niezbędnych do sprowadzenia zmarłego z Niemiec do Polski.

Dokumenty te pozyskujemy w Państwa imieniu:

– Międzynarodowy akt urodzenia osoby zmarłej;
– Międzynarodowy akt małżeństwa osoby zmarłej;
– Międzynarodowy akt zgonu współmałżonka – w przypadku kiedy osoba zmarła była wdową/wdowcem;
– Zezwolenie Starosty lub Prezydenta Miasta na sprowadzenie zwłok do Polski.Dokumenty które warto przygotować, ponieważ w niektórych przypadkach możemy poprosić o ich udostępnienie:

– Zaświadczenie postanowienia o rozwodzie (w przypadku kiedy osoba zmarła była rozwiedziona).
– Dokument tożsamości osoby zmarłej;
– Zaświadczenie o zmianie imienia / nazwiska – w przypadku osób które dokonały takich zmian;
– Zaświadczenie o zameldowaniu osoby zmarłej;
– Zgoda cmentarza na pochowanie zmarłego;

Jak długo trwa sprowadzenie zwłok z Niemiec do Polski?

Czas sprowadzenia zwłok z Niemiec do Polski zależy przede wszystkim od okoliczności w jakich doszło do śmierci. Całkowity czas sprowadzenia zwłok z Niemiec do Polski to zazwyczaj 2-4 dni roboczych.

W odosobnionych przypadkach, kiedy na przykład sprawa śmierci trafia na policję czas sprowadzenia może się wydłużyć. W pierwszym etapie zlecenia wiele zależy od zaangażowania i sprawności jednostek zagranicznych (szpitali, medycyny sądowej, policji). Kiedy otrzymamy już zgodę władz polski, transport odbywa się w ciągu 24 godzin. Oznacza to, że wyjeżdżamy po osobę zmarłą w ciągu doby od ukazania się oficjalnego pozwolenia.

Ile kosztuje transport zwłok z Niemiec do Polski?

Koszt sprowadzenia zwłok z Niemiec do Polski różni się w zależności od przypadku i miejsca docelowego w Polsce. Ze względu na różnicę w odległościach, transport z Berlina zostanie wyceniony inaczej niż transport z Kolonii. Można jednak przyjąć, że średnia cena za transport wraz z trumną dla osoby zmarłej z Niemiec do Polski to w przybliżeniu 5.000 zł brutto.

W celu zasięgnięcia dokładnej informacji prosimy o kontakt pod naszym dyżurnym numerem telefonu. Aby uniknąć rozczarowania, sugerujemy zachować ostrożność w stosunku do podejrzanie niskich cen stosowanych przez niektóre firmy z branży. Często nie zawierają one takich opłat jak: trumna, koszty naliczone przez zagraniczną firmę pogrzebową, opłat administracyjnych, opłat za rejestrację dokumentów do przewozu, itp. Więcej na ten temat piszemy w osobnym artykule.

Powyższe informacje mają charakter ogólny. Zależy nam na indywidualnym podejściu do każdego zapytania. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Zaufały nam setki rodzin. Wierzymy, że możemy pomóc także Państwu.